Schorzenia typowe dla ras zwierząt - Przychodnia Weterynaryjna LUPIN

Idź do spisu treści

Menu główne:

Schorzenia typowe dla ras zwierząt

Aktualności > Artykuły
Schorzenia typowe dla ras zwierząt

Raz na jakiś czas zdarzają się w naszej Przychodni wizyty bez zwierząt. Przyszli właściciele przychodzą zasięgnąć rady na temat wyboru odpowiedniej rasy psa czy kota. I tu pada sakramentalne pytanie: "A która rasa jest taka zdrowsza?". W tym momencie biorę głęboki oddech i zaczynam wyliczać.

Yorkshire Terrier
Rasa bardzo popularna, pieski są małe, słodkie i mieszczą się w torebce. Rzadko się wspomina o ich silnych charakterach, a nie należy zapominać, że są to teriery pełną gębą! Zdrowotnie problematyczne. Najczęstsze choroby dotyczą przyzębia, są też narażone na zapadanie się tchawicy, często dochodzi u nich do zwichnięcia rzepek w tylnych kończynach. Mają bardzo dużą tendencję do alergii pokarmowych i środowiskowych, a co za tym idzie do zapaleń skóry i uszu.

Shih Tzu
Myślę, że na równi z yorkami podbijają serca swoich właścicieli. Są to bardzo sympatyczne pieski, chociaż zdarzają się też takie z silniejszym charakterem. Problemy często dotyczą okrywy włosowej, trzeba o nią regularnie dbać, inaczej kołtuni się i niestety może to doprowadzić do zapalenia skóry. Ze względu na krótkie pyszczki, często występują problemy z niedrożnymi kanalikami nosowo-łzowymi, co objawia się powstawaniem zacieków pod oczami. Podobnie jak u innych małych ras, może u nich dochodzić do zwichnięcia rzepek i zapadania się tchawicy. Duża skłonność do alergii.

Mops
Mopsa nie da się nie kochać, zwłaszcza szczenięta są bardzo towarzyskie i uwielbiają się bawić. Schody zaczynają się, kiedy z czasem zwierzę zaczyna coraz więcej chrapać i w badaniu stwierdzamy obecność tzw. zespołu ras brachycefalicznych. Choroba polega na wadliwym wykształceniu nosa, podniebienia i innych elementów, które pomagają psu prawidłowo oddychać. Bardzo często trzeba ingerować chirurgicznie. Do tego dochodzą problemy z kręgosłupem i zwyrodnieniami stawów, nawet w młodym wieku. Alergie są na porządku dziennym. Częściej, niż inne rasy, mogą cierpieć na niedoczynność tarczycy.

Owczarek Niemiecki
Marzenie większości dzieci, które kiedyś zachwycały się urodą i pomysłowością Szarika:) Zwierzęta te potrafią być hiperaktywne i raczej nie należą do ras, które należy wybierać na swojego pierwszego psa. Źle poprowadzone, mogą mieć tendencję do agresji. Zdrowotnie, najczęściej spotykane przypadłości to zwyrodnienia stawów łokciowych i biodrowych, które mogą występować jako wada wrodzona lub nabyta. Warto zawsze sprawdzać w hodowli, czy przodkowie naszego czworonoga nie cierpieli na to przykre schorzenie, gdyż w większości przypadków kończy się ono kosztownym zabiegiem chirurgicznym. Niestety, czasami mimo naszych największych starań choroba ta może pojawić się już u starszego pieska i zawsze najpierw powinniśmy sobie zadać pytanie czy nasze warunki mieszkaniowe będą pozwalały nam na dalsze utrzymanie komfortu zwierzęcia, jeśli coś takiego się wydarzy. Inne przypadłości u tej rasy to głębokie ropne zapalenia skóry oraz czyraczyca okolicy odbytu.

Labrador Retriever
"Radość na czterech nogach" to najlepsze określenie dla tej rasy. Właściciele często się zastanawiają, "kiedy ten pies wreszcie dorośnie?", mimo że ma już na przykład około 6 lat. Kochają pływać, często również w kałużach, zjedzą często wszystko, co przed nimi nie ucieknie. Problemy zdrowotne związane są, podobnie jak u owczarków, z dysplazją stawów łokciowych i biodrowych, alergiami, mają też duże tendencje do tycia.

Buldog Francuski
Opis będzie trochę podobny jak u mopsa, ponieważ ze względu na długość pyszczka, często cierpią na duszności. Mają skłonności do alergii pokarmowych. Ze względu na budowę ciała, częste są zwyrodnienia kręgosłupa. W niektórych krajach zakazano obecnie hodowli tej rasy.

Maine Coon
Jedna z największych ras kotów. Mają bardzo sympatyczne usposobienie. Problemy zdrowotne mogą dotyczyć przerostu mięśnia sercowego, który może być warunkowany genetycznie. Istnieją badania krwi, które są w stanie ocenić ryzyko wystąpienia tej choroby. Ważne jest też, żeby prawidłowo dbać o ich okrywę włosową - przy czesaniu w nieprawidłowy sposób, lub źle dobraną szczotką może dojść do zapalenia gruczołów łojowych, zwłaszcza wzdłuż linii kręgosłupa i na ogonie.

Ragdoll
Nazwa wzięła się od usposobienia tych zwierząt, które ma przypominać "szmacianą kukiełkę". Znamy kilka przypadków, które mają na ten temat trochę inne zdanie, ale ogólnie tendencja jest podobna. O dziwo są to koty, które zdecydowanie niewiele chorują. Mogą mieć skłonności do zaburzeń pracy serca i schorzeń oczu, zazwyczaj jednak jest to monitorowane jeszcze na etapie hodowli. Ich sierść wymaga bardzo intensywnej pielęgnacji.

Kot Brytyjski
Przepiękne koty, występujące obecnie w bardzo wielu umaszczeniach, nie tylko niebieskim i liliowym! Mają spokojne, ale zdecydowane charaktery. Zdrowotnie, podobnie jak u poprzedników, mogą występować czasmi skłonności do chorób serca, jednak zasadniczo jest do dość zdrowa rasa.

Sfinks kanadyjski
Jedna z bardziej wymagających ras. Mają większą, niż inne koty, skłonność do chorób serca i nerek. Ze względu na brak owłosienia, ich skóra jest bardzo delikatna, wrażliwa na światło i wymaga częstych kąpieli i stosowania specjalistycznych kosmetyków. Zmarszczki na skórze są podatne na odparzenia. W zimie trzeba też najczęsciej dysponować całą kolekcją ubranek, chroniących przed zimnem i przeciągami.

Pers
Koty o iście hrabiowskich charakterkach. Prawdziwa arystokracja wśród zwierząt. Krótkie noski i płytko osadzone gałki oczne predysponują je do częstych katarów, uszkodzeń rogówki, chorób przyzębia. Często występuje problem z okrywą włosową, gdyż jest bardzo gęsta i zawiera dużo kołtuniącego się podszerstka.

Devon Rex
Istotki o bardzo wdzięcznym wyglądzie, oraz dużym uroku osobistym, właściciele często się jednak skarżą, że to straszne... GADUŁY! Mają tylko odrobinę mniej delikatną skórę, niż sfinks. Zaliczają się do zwierząt z bardzo delikatnym przewodem pokarmowym.

Chciałabym zwrócić uwagę, że jest to tylko zestawienie najczęstszych problemów, z jakimi można się borykać wybierając dane zwierzę, natomiast nie oznacza to, że u Twojego psa czy kota na pewno któryś z nich się pojawi, albo czy nie wystąpi inny, o którym nie wspominam w niniejszym artykule. Jeśli masz wątpliwości:
- sprawdź, czy nie kupujesz zwierzęcia z pseudohodowli - nakierować Cię mogą opinie w internecie, ale również wygląd tego miejsca! Zwierzęta nie powinny być trzymane masowo w klatkach, w trudnych warunkach, bez możliwości sprawdzenia ich behawioru czy stanu zdrowia ich i rodziców. Kupując zwierzę z takiego miejsca, nie ratujesz tak na prawdę nikogo, tylko napędzasz proces dalszej produkcji szczeniaków czy kociaków! Miejsca takie można, nawet anonimowo, zgłaszać do lokalnego OTOZ Animals
- poproś hodowcę o udostępnienie książeczki zdrowia zwierzęcia, powinny być w niej zawarte aktualne szczepienia, odrobaczania i ewentualne choroby lub zabiegi, które zwierzę przeszło do tej pory. Warto też sprawdzić rodowód rodziców, powinny być w nim wpisane choroby, które mogą być przenoszone drogą genetyczną (czy np. rodzice wolni są od dysplazji stawów biodrowych i łokciowych?)
- zapytaj lekarza weterynarii - zawsze staramy się odpowiedzieć na pytania nurtujące naszych Klientów.
A Ty, czy już wiesz, kim będzie Twój pupil?

 
 
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego