Przygotowanie zwierzęcia do badania krwi - Przychodnia Weterynaryjna LUPIN

Idź do spisu treści

Menu główne:

Przygotowanie zwierzęcia do badania krwi

Aktualności > Artykuły
Przygotowanie zwierzęcia do badania krwi

Badanie krwi należy obecnie do najbardziej powszechnych metod diagnostycznych w medycynie weterynaryjnej. Nie każdy jednak wie: czy moje zwierzę potrzebuje takiego badania? Jakie badania należy wykonać? Jak przygotować zwierzę do takiego badania?

Kiedy wykonujemy badanie krwi?
Nasi Pacjenci wiedzą, że zawsze zachęcamy do wykonywania profilaktycznych badań krwi. Za szczególnie ważną uznajemy taką diagnostykę przed wykonywanymi zabiegami przebiegającymi w premedykacji (tak zwany "Głupi Jaś") lub w pełnej narkozie. Badanie daje nam wgląd w stan zdrowia zwierzęcia, przybliża nam wydolność takich narządów jak wątroba czy nerki i pomaga uniknąć niemiłych niespodzianek w trakcie zabiegu. Dobrą praktyką jest wykonywanie takiej diagnostyki u zwierząt w każdym wieku. Zalecamy również wykonywanie badań przesiewowych raz do roku u kotów powyżej 4 roku życia, zaś u psów w zależności od wielkości zwierzęcia: małe psy (do 10-15 kg) od 4 roku życia, duże psy od 3-4 roku życia. Wynika to z faktu, że duże zwierzęta mogą mieć inną średnią długość życia - o tym można przeczytać TUTAJ.
Dodatkowo, jeśli zauważasz u swojego zwierzęcia takie objawy jak: duże pragnienie, nie kontrolowane oddawanie moczu, nieprzyjemny zapach z pyszczka, mimo braku osadu na zębach, zdecydowanie zbyt obfite wypadanie sierści, powiększenie obrysu brzucha, notoryczną ospałość i zmęczenie - warto zbadać krew!

Jakie badania należy wykonać?
Do najbardziej popularnych badań należy badanie morfologii oraz biochemii krwi. Morfologia przedstawia nam obraz białych krwinek, czerwonych krwinek oraz płytek krwi. Może wykazać takie problemy jak anemia, stany zapalne, krwawienia, zatrucia i wiele innych.
Biochemia to wspólne określenie na wiele różnych badań dotyczących wątroby, nerek, serca, hormonów, poziomu jonów i innych.

Jak przygotować zwierzę do badania?
Do większości badań krwi, zarówno u psów jak i kotów, należy zachować 6-8 godzinną głodówkę. Wody zazwyczaj nie trzeba odstawiać. Zwierzę nie powinno być bezpośrednio przed badaniem wyprowadzane na żaden dłuższy spacer - nadmierny wysiłek fizyczny może wpłynąć na wyniki. Jeśli badanie będzie wymagało zachowania innych warunków - zostaniesz o tym poinformowany.

 
 
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego