Choroby odkleszczowe u psa – o czym warto wiedzieć? - Przychodnia Weterynaryjna LUPIN

Idź do spisu treści

Menu główne:

Choroby odkleszczowe u psa – o czym warto wiedzieć?

Aktualności > Artykuły
Choroby odkleszczowe u psa – o czym warto wiedzieć?

Kontakt z kleszczem, podobnie jak u ludzi, może wiązać się z rozwinięciem u psów chorób niebezpiecznych dla ich zdrowia i życia. Najczęściej występującą chorobą przenoszoną przez kleszcze jest babeszjoza, ale istnieją także takie jednostki chorobowe jak borelioza, anaplazmoza czy erlichioza, których wektorem również jest kleszcz. Odpowiednia profilaktyka przeciwpasożytnicza pozwala na skuteczną ochronę, dlatego nie zwlekaj, zasięgnij porady lekarza, aby dowiedzieć się, który preparat wybrać dla swojego zwierzaka!

Babeszjoza jest bardzo niebezpieczną chorobą, o wysokim współczynniku śmiertelności, którą wywołuje pierwotniak Babesia canis. Aby u psa rozwinęły się objawy choroby, kleszcz musi odpowiednio długo pozostawać na skórze psa (podobnie jak w przypadku wyżej wymienionych chorób), natomiast często właściciele nie są w stanie ocenić tego czasu. Warto dodać, że nie każdy kleszcz będzie przenosił pierwotniaka. Z drugiej strony jeden kleszcz może być źródłem kilku różnych patogenów. Niemniej jednak, jeśli Twój pies nie jest odpowiednio zabezpieczony i/lub zauważysz u niego objawy takie jak: posmutnienie, osłabienie, niechęć do jedzenia, przyspieszony oddech, zażółcenie błon śluzowych, czy brunatne zabarwienie moczu koniecznie skontaktuj się z lekarzem.

W przypadku postaci stawowej boreliozy, która jest najczęstszą formą tej choroby u psów, występować może znacznie podniesiona ciepłota ciała, apatia, obrzęk stawów oraz tzw. kulawizna wędrująca, która dotyczy naprzemiennie różnych kończyn. Podobnie jest w przypadku erlichiozy, czy anaplazmozy, z tym, że kulawizna dotyczy wówczas jednego stawu i pojawiać się może krwawienie kropelkowe z nosa. Każdy z tych objawów wymaga pilnej konsultacji lekarsko-weterynaryjnej.

Na rynku weterynaryjnym dostępnych jest wiele preparatów w różnej postaci (tabletki, obroże, roztwory do nakrapiana, czy aerozole), które zabezpieczą Twoje zwierzę przed pasożytami zewnętrznymi (kleszcz, pchła, świerzbowiec, nużeniec i inne). Występują różnice w zakresie i długości działania oraz ceny poszczególnych środków, natomiast różnorodność ta pozwala indywidualnie dobrać sposób ochrony przed pasożytami. Najlepiej chronić własnego pupila przez cały rok, jeśli z różnych przyczyn nie jest to jednak możliwe, stanowczo zaleca się ochronę przeciwkleszczową, kiedy temperatura zewnętrzna otoczenia przekracza 0°C. Warto pamiętać, że pasożyty zewnętrzne mogą przenosić niektóre formy inwazyjne pasożytów wewnętrznych (np. mikrofilarie, które wywołują dirofilariozę, w przebiegu której nicienie zasiedlają tętnice płucne, a przy dużej inwazji prawą komorę serca) dlatego profilaktyka przed pasożytami zewnętrznymi, wybiórczo chroni zwierzę przed rozwinięciem się niektórych niebezpiecznych robaczyc wewnętrznych.
 
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego